ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΑΣΕ

Α) Η ομάδα κορασίδων του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ στην δεύτερη επίσημη εμφάνιση της στο τοπικό πρωτάθλημα των κορασίδων της ΕΠΕΣΘ, μπροστά σε αρκετό νεαρόκοσμο, ηττήθηκε το Σάββατο 18-10-2014 στο ΔΑΚ Δρυμού από την πολύ δυνατή ομάδα των κορασίδων του ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ. Ο αγώνας είχε δύο  όψεις για τα μικρά κορίτσια του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ.  Στο πρώτο σετ (10-25)  το Πειραματικό επικράτησε γρήγορα και εύκολα αφού οι μικρές αθλήτριες του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ ξεκίνησαν το αγώνα φανερά τρακαρισμένες και αγχωμένες. Ετσι με συνοπτικές διαδικασίες οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ προδιαθέτοντας το κοινό για γρήγορη και εύκολη επικράτηση.  Τα πράγματα όμως άλλαξαν δραματικά στο δεύτερο σετ, το οποίο κέρδισαν στις λεπτομέρειες οι του Πειραματικού (24-26) και αφού δόθηκε η ευκαιρία στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ να το κερδίσει όταν ήταν μπροστά στο σκορ με 24-23. Δυστυχώς όμως η απειρία και άγχος έκαναν την εμφάνιση τους στο κρίσιμο αυτό σημείο και τα κορίτσια έχασαν άδοξα το σετ. Μάχη έγινε και στο τρίτο σετ (21-25) στο οποίο επικράτησαν οι φιλοξενούμενες μετά από συνεχή εναλλαγή στο σκορ. Η εμφάνιση των κοριτσιών του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ στο δεύτερο και τρίτο σετ έδειξε οτι η ομάδα έχει ταλέντο αλλά και πολύ μέλλον αφού το 90% των αθλητριών της απαρτίζεται από παγκορασίδες οι οποίες έχουν μπροστά τους τρία ακόμη χρόνια παρουσίας στο πρωτάθλημα των κορασίδων. Το μέλλον τους ανήκει.
Β) Οι γυναίκες του συλλόγου έδωσαν τρία φιλικά παιχνίδια. Πέμπτη, Παρασκευή και Σάββατο με τις ομάδες του Δήμου Δέλτα (νεοσύστατη) την ΑΕΩ και τον Μακεδονικό Νεάπολης από τους οποίους ο κόουτς κ. Πυργιώτης έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα (θετικά και αρνητικά), εντόπισε αδυναμίες και λάθη τα οποία με σκληρή δουλειά θα προσπαθήσουν να  καλύψουν προπονητής και αθλήτριες, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος. Στα αξιοσημείωτα η πρώτη εμφάνιση με τον ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ (μετά τον περσινό σοβαρό τραυματισμό της) της πολύ μεγάλης αθλήτριας Μαρίας Καρδαμανίδου στο φιλικό αγώνα με την Α.Ε Ωραιοκάστρου στον οποίο έδειξε οτι έχει σχεδόν ξεπεράσει το πρόβλημα του τραυματισμού της. Της ευχόμαστε καλή επάνοδο και σιδερένια.