ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΑΗΤΤΗΤΕΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ 16 ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΠΕΣΘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΣΑΒΒΑΤΟ 23-11-2013

Οι κορασίδες του  ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ ήταν για 2η φορά οι αναμφισβήτητες νικήτριες της τοπικής αναμέτρησης με το Μυγδονιακό, αφού επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ αποδεικνύοντας και στον αγωνιστικό χώρο την ανωτερότητα τους απέναντι στο αντίπαλο, που μόνο στο 3ο σετ κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικά απέναντι στο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ. ΄Ετσι, μετά την διπλή αυτή νίκη τους οι νικήτριες προχωρούν στην 3η φάση  και στις 16 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος 2η φορά στην ιστορία τους και στα 3 χρόνια λειτουργίας του Συλλόγου!!
Τα δύο πρώτα σετ του αγώνα, που έγινε για 2η φορά σε ένα κατάμεστο γήπεδο, αποδείχθηκαν εύκολη υπόθεση για το ΔΗΜΟΚΡΙΤΟ, παρά τα λάθη, αφού επιβλήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία των αντιπάλων τους,

που δεν πρόβαλλαν ουσιαστικά καμία αντίσταση. Στο 3ο σετ οι αθλήτριες του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ χαλάρωσαν και έτσι έδωσαν το δικαίωμα στις αντίπαλες αθλήτριες να πιστέψουν ότι μπορούν να πάρουν έστω ένα σετ,  αφού προηγήθηκαν  και με 19-23! Στο σημείο αυτό, όμως, οι αθλήτριες του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ συγκεντρώθηκαν στο παιχνίδι και με την παρότρυνση της συγκλονιστικής τους κερκίδας έδειξαν την εμφανή ανωτερότητα τους και "γύρισαν" το σετ με 25-23 πανηγυρίζοντας ξέφρενα μαζί με τους φιλάθλους της κερκίδας τους, τη μεγάλη τους επιτυχία να περάσουν στην επόμενη φάση.
.
ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στα κορίτσια  Παπαβραμίδου  Κωνσταντίνα (ετος γέν.1998), Δροσοπούλου -Σταμπουλή  Αλεξάνδρα (1998), Μπαϊρακτάρη Χρυσάνθη (1998), Αμπεριάδου Μάγδα (2000), Παρισοπούλου Χρύσα (1998),  Αμπεριάδου Ευαγγελία (1998), Φλαρούντζου Ηρώ (1998), Εδιρνέλη Γεωργία (1998), Ματεβοσιάν Βίκυ (2000), Σαραφίδου ‘Ολγα (1998), Νικολέτα Τσιτσικλή (2000) , Παρισοπούλου Μιχαέλα (2000), στον κόουτς κ. Παναγιώτη Πυργιώτη για την ομάδα που δημιούργησε, κόσμημα για την περιοχή, αλλά και στην έφορο της ομάδας κ. Γεωργιάδου  που κρατά τις αθλήτριες του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ ψύχραιμες, συγκεντρωμένες και ενωμένες σε όλες τις δυσκολίες που τυχόν παρουσιάζονται, όταν π.χ. σήμερα, 40 λεπτά πριν τον αγώνα τούς απαγορεύτηκε με φραστικές και αναίτιες λεκτικές επιθέσεις η είσοδος στο γήπεδο, κάνοντας τελικά ελλιπές ζέσταμα!!

Μετά την λήξη του αγώνα όλοι οι παρευρισκόμενοι παραδέχθηκαν το ταλέντο και την διαφορά κλάσης των δύο ομάδων που ήταν ολοφάνερη και στους δύο αγώνες και ξεδιπλώθηκε στο τερέν με ποικιλία συστημάτων και επιθέσεων στα οποία ποτέ δεν μπόρεσαν να αντιπαρέλθουν οι αθλήτριες του Μυγδονιακού και έτσι αναπόφευκτα ήρθαν και τα δύο νικηφόρα παιχνίδια. Οι κορασίδες, όμως, του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ επικράτησαν των αντιπάλων τους, εκτός της τεχνικής ανωτερότητας τους και στο πάθος και στην ψυχραιμία που απαιτούνται σε τέτοιου είδους αγώνες

Η Διοίκηση και όλοι οι άνθρωποι του ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΥ τις ευχόμαστε ΥΓΕΙΑ, ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ στη μετέπειτα πορεία τους.